3 BOYUTLU İMALAT

VolTurk 3 Boyutlu İmalat

3D Yazıcı teknolojisi, bilgisayar ortamında tasarladığınız 3 boyutlu objeleri somut hale dönüştürebileceğiniz hızlı prototipleme araçlarıdır.

Farklı kullanım alanı ve farklı malzemeler için farklı 3 boyutlu yazıcılar bulunmaktadır. Bünyemizde bulunan FDM,SLA,SLS ve argesi firmamızda tamamlanmış olan 3 boyutlu yazıcılar ile, plastik, polimer, alçı, gümüş, çelik,aluminyum,kromkobalt malzemeleri 3 boyutlu olarak imal etmekteyiz. İhtiyaca göre renkli olarak sınırlı malzeme seçeklerinde de üretim yapabilmekteyiz.

3 Boyutlu yazıcılar prototipleme aşamasında yaygın olarak kullanıldığı gibi, düşük adetli imalatlarda da tercih sebebi olabilmektedir. Kullandığımız farklı kalıplama yöntemleri ile düşük adetli üretimlerinizi çok daha uygun şekilde üretmenize olanak sağlıyoruz.

3 boyutlu baskı maliyetleri malzemenin hacmive ve doluluk oranına göre hesaplanmaktadır. Lakin imalat sırasında destek(support) dediğimiz bir işlem yapılmakta. Bu parçanın geometrisine , kullanım alanına ve tablaya yerleşimine göre farklılık göstermekte.Bunun için ürünlerinizin ne kadar ücret ile üretileceğini öğrenmelk için bizimle iletişime geçin, detaylarını paylaşın, bizde en uygun çözümü size sunalım.

Ülkemizde 3 boyutlu imalatın gelişmesi için başlattığımız gönüllü HELLO 3D eğitim programı ile bugüne kadar 3000 in üzerinde kişiye 3 boyutlu imalat eğiitmleri verdik. Aklınıza takılan her soruda bize ulaşabilirsiniz. Sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.

Why choose Us?

3 Boyutlu Modelleme

3 boyutlu baskı yapabilmek için herşeyden önce 3 boyutlu bir modele ihtiyacınız var. Bu modeli CAD programlarında hazırlayabileceğiniz gibi, Tinkercad gibi online ücretsiz yazılımlar üzerinden de yapabilirsiniz. Modelleme bilmeyenlar için Thingiverse gibi ücretsiz olarak birçok 3 boyutlu modele ulaşacağınız sitelerde mevcut. İhtiyacınıza göre hazır modelleri alıp üzerinde değişiklikler yaparak istediğiniz hale getirebilirsiniz. Yaygın olarak .stl ve .obj formatlarını kullanıyoruz. .obj formatı ağırlıklı olarak renkli 3 boyutlu baskılarda kullanılır.

Why choose Us?

3 Boyutlu Baskı

En yaygın kullanılan 3 boyutlu yazıcı türü FDM. Bu teknoloji ile ABS,PLA basşta olmak üzere termoplastik özellik gösteren birçok malzeme ile imalat yapmak mümkün.Diğer teknolojilere nazaran daha ekonomik bir yöntem ve baskı kalitesi 200-400 mikron seviyesinde. SLS teknoloji plaastik tozlarını lazaer ışını ile birleştirerek imalat yapan yöntem. Siter yöntemi kullandığı için FDM teknolojisine nazaran çok daha dayanıklı parçalar üretmek mümkün. En büyük artısı ise toz ile üretim yapan sistemlerde parça geometrisine bakılmaksızın destek(support) kullanılmaz. Bu yüzden çok ayrıntılı parçalar rahatlıkla üretilir. Plastik yerine metal tozu kullanan ve lazer sinterleme yapan türleride mevcut olup, DMLS olarak adlandırılmaktadır. Son olarak SLA dediğimiz cihazlar ise çok hassas işler gerektiğinde kullanılır. Fotopolimer sıvı malzemeyi lazer ile kürleştirme prosesi ile imalat yapan yöntem, 20 mikrona kadar hassas imalat yapabilmektedir.

Why choose Us?

3 Boyutlu Tarama ve Renkli 3 Boyutlu Baskı

Tersine mühendislik gerektiren durumlarda ya da organik modellerin elde edilmesi gerektiğinde 3 boyutlu tarama teknolojisini kullanıyoruz. Lazer ile yüzeyi tarayarak ölçülendirerek, kamera ile destekleyerek modelin yüzey texturesini de kaydediyoruz. Benzer şekilde bir çok farklı açıdan çekilen fotoğrafları birleştirerekte 3 boyutlu data elde etmek mümkün. Bu yöntemlerle elde edilen datalar mesh dediğimiz nokta bulutlarını oluşturuyor. Bu noktaları anlamlı şekilde birleştirerek bir CAD modele dönüştürüyor ve üzerinde gerekli düzeltmeleri yapıyoruz. Sonrasında imalata hazır hale geliyor.

Renkli 3 boyutlu baskı ise görselliğin ön planda olduğu alanlarda alçı yada plastik malzeme kulanarak imalat sırasında mürekkep püskürtme işlemi ile üretilir.

Çalışmalarımız

Projelerimizin bazılarını aşağıdaki resim ve videolardan inceleyebilirsiniz..

Pokemon Headshot

Pokemon Go Headshot Aparatı

Yüzük Basım Kalıbı

Yüzük Basım Kalıbı

Alışveriş arabası açacağı

Biraz illegal de olsa yapabileceklerimizin pek sınırı yok :D

Litograf Baskı

Prototip Gösterimi

Ürün Prototip Gösterimi

3D Biblo

3D Tarama ve Biblo Çıktısı

3 Boyutlu Baskı Merkezimiz için Bizimle İletişime Geçebilirsiniz